You are here: Agenda item

Agenda item

Appointment of Councillors to Political Positions and the Appointment of Chairs and Vice Chairs and Membership of Committees 2016/17

Minutes:

 

Councillor Gill, seconded by Councillor Picknell, moved the recommendations in the report, subject to the following amendments:

 

That the membership of Policy and Performance Committee has been increased by one and the proposed member is Councillor Gary Heather. That the substitutes for Policy and Performance Scrutiny Committee have also changed with Councillor Angela Picknell replacing Councillor Diarmaid Ward and that the membership of Licensing Committee has been increased by one and the proposed member is Councillor Diarmaid Ward.

 

RESOLVED:

 

That the Labour Group have made the following appointments be noted:

 

Leader of Group

Councillor Richard Watts

Deputy Leader of Group

Councillor Paul Smith

Chief Whip

Councillor Alice Perry

Assistant Whips

Councillors Satnam Gill & Angela Picknell

Chair of Group

Councillor Gary Heather

Vice-Chair

Councillor Claudia Webbe

Secretary

Councillor Jilani Chowdhury

Treasurer

Councillor Rupert Perry

Social Secretary

Councillor Olly Parker

Ordinary Member Posts

Councillors Nurullah Turan & Aysegul Erdogan




A.            APPOINTMENT OF CHAIRS AND VICE-CHAIRS AND MEMBERSHIP OF COMMITTEES FOR 2016/17

RESOLVED:
 

1)    That the following appointments be made to the Policy and Performance Committee for 2016/17 or until successors are appointed be agreed:

 

POLICY & PERFORMANCE COMMITTEE (14 members)

Councillor Richard Greening (Chair)

Councillor Martin Klute

Councillor Clare Jeapes (Vice Chair)

Councillor James Court

Councillor Gary Doolan

Councillor Mick O’Sullivan

Councillor Jilani Chowdhury

Councillor Theresa Debono

Councillor Una O’Halloran

Councillor Nick Wayne

Councillor Osh Gantly

Councillor Gary Heather

Councillor Alice Perry

Councillor Caroline Russell

                                     

Substitutes:

 

Councillor Mouna Hamitouche

Councillor Satnam Gill

Councillor David Poyser

Councillor Angela Picknell

Councillor Marian Spall

 

 

 

2)    That the following appointments be made to the remaining committees for 2016/17 or until successors are appointed be agreed:

 

CHILDREN’S SERVICES SCRUTINY COMMITTEE (7 Councillors)

Councillor Theresa Debono (Chair)

Councillor Alex Diner

Councillor Rakhia Ismail (Vice Chair)

Councillor Nick Wayne

Councillor Nick Ward

Councillor Diarmaid Ward

Councillor Michelline Safi Ngongo

 

Co-opted Members for Education related issues:

 

 

Parent Governor – Primary – Erol Baduna

 

 

Parent Governor – Secondary – James Stephenson

 

 

Roman Catholic Diocese – Mary Clement

 

 

Church of England Diocese - Vacancy

 


Substitutes:

 

 

Councillor David Poyser

Councillor Angela Picknell

 

Councillor Alice Perry

Councillor Alice Donovan

 

Councillor Satnam Gill

 

 



ENVIRONMENT & REGENERATION SCRUTINY COMMITTEE (8 Councillors)

Councillor James Court (Chair)

Councillor Gary Heather

Councillor Diarmaid Ward (Vice Chair)

Councillor Rupert Perry

Councillor Clare Jeapes

Councillor Raphael Andrews

Councillor Mouna Hamitouche

Councillor Caroline Russell

 

Substitutes:

 

Councillor Alice Perry

Councillor Satnam Gill

Councillor David Poyser

Councillor Theresa Debono

Councillor Angela Picknell

 



HEALTH AND CARE SCRUTINY COMMITTEE (8 Councillors)

Councillor Martin Klute (Chair)

Councillor Nurullah Turan

Councillor Rakhia Ismail (Vice Chair)

Councillor Jilani Chowdhury

Councillor Gary Heather

Councillor Michelline Safi Ngongo

Councillor Tim Nicholls

Councillor Una O’Halloran

 

Substitutes:

 

Councillor Clare Jeapes

Councillor Marian Spall

Councillor Alice Perry

Councillor Satnam Gill

Councillor David Poyser

Councillor Angela Picknell

 

 



HOUSING SCRUTINY COMMITTEE (8 Councillors)

Councillor Mick O’Sullivan (Chair)

Councillor Mouna Hamitouche

Councillor Marian Spall (Vice Chair)

Councillor Osh Gantly

Councillor Gary Doolan

Councillor Una O’Halloran

Councillor Aysegul Erdogan

Councillor Angela Picknell

 

Substitutes:

 

Councillor Alice Perry

Councillor Alex Diner

Councillor Gary Heather

Councillor David Poyser

Councillor Olly Parker

Councillor Raphael Andrews

Councillor Satnam Gill

 

 

Co-opted Resident members:

 

Jim Rooke – Directly Managed Tenants

 

Rose-Marie McDonald – PFI Managed Tenants

 

 


AUDIT COMMITTEE
(6 members, 4 Councillors and 2 independent members, as below)

Councillor Satnam Gill (Chair)

Councillor Richard Greening

Councillor Olly Parker (Vice Chair)

Councillor Flora Williamson

 

Substitutes:

 

Councillor David Poyser

Councillor Alice Perry

Councillor Clare Jeapes

Councillor Angela Picknell

 

Independent Members:

David Bennett

Vacancy



HEALTH AND WELLBEING BOARD (15 members, comprised as below)

Councillors:

Councillor Richard Watts (Chair)

Councillor Janet Burgess

Councillor Joe Caluori

 

Officers:

Julie Billett – Joint Director of Public Health for Camden and Islington

Sean McLaughlin – Service Director, Adult Social Care

Carmel Littleton – Corporate Director of Children’s Services

 

Representatives of the Islington Clinical Commissioning Group:

Alison Blair – Chief Officer, Islington Clinical Commissioning Group

Dr Jo Sauvage  – GP and Chair of the Islington Clinical Commissioning Group

Vacancy  – GP and Joint Vice Chair of the Islington Clinical Commissioning Group

Sorrel Brookes – Lay Vice-Chair, Islington Clinical Commissioning Group

Melanie Rogers – Director of Quality and Integrated Governance, Islington Clinical Commissioning Group (non-voting)

 

Representative of Islington Healthwatch:

Emma Whitby – Chief Executive, Islington Healthwatch (non-voting)

 

Representatives of the NHS:

Dr Henrietta Hughes, NHS England (non-voting)

Angela McNab, Camden and Islington NHS Trust (non-voting)

Simon Pleydell, Whittington NHS Trust (non-voting)


Substitutes may attend meetings subject to prior agreement of the Chair.

Councillor Substitutes:

Councillor Comer-Schwartz

Councillor Asima Shaikh

Councillor Andy Hull

Councillor Claudia Webbe

 

 

 

Officer Substitutes:

 

For Julie Billett – Jonathan O’Sullivan, Islington Deputy Director of Public Health

For Sean McLaughlin – Simon  Galczynski, Service Director Adult Social Care

For Carmel Littleton – Mark Taylor, Director of Learning and Schools

 

Clinical Commissioning Group Substitutes:

For Alison Blair and Melanie Rogers: Paul Sinden (Director of Commissioning)

For Dr Jo Sauvage : Katie Coleman (Clinical Vice-Chair of the CCG)

For Sorrel Brooks: Lucy de Groot (Lay Chair of the ICCG Audit Committee)

 

Islington Healthwatch Substitute:

For Emma Whitby: Olav Ernstzen

 

NHS Substitute:

For Dr Henrietta Hughes – Dr Helene Brown (Associate Medical Director, NHS England London)

For Simon Pleydell – Siobhan Harrington (Deputy Chief Executive, The Whittington Hospital)

For Angela McNab – Paul Calaminus (Deputy Chief Executive, Cam den and Islington NHS Foundation Trust).



PLANNING COMMITTEE (10 members)

Councillor Robert Khan (Chair)

Councillor Jilani Chowdhury

Councillor Martin Klute (Vice Chair)

Councillor Angela Picknell

Councillor Alice Donovan (Vice Chair)

Councillor Paul Convery

Councillor Tim Nicholls

Councillor David Poyser

Councillor Una O’Halloran

Councillor Nick Ward

 

Substitutes:

 

Councillor Kat Fletcher

Councillor Nick Wayne

Councillor Osh Gantly

Councillor Joe Caluori

Councillor Alice Perry

Councillor Claudia Webbe

Councillor Flora Williamson

Councillor Satnam Gill

Councillor Asima Shaikh

 



STANDARDS COMMITTEE (8 members, 4 Councillors and 4 Independent Persons)

Councillor Alice Perry (Chair)

Councillor Angela Picknell

Councillor Satnam Gill

Councillor Nurullah Turan

 

Substitute:

 

Councillor David Poyser

 

 

 

Independent Persons (who have observer status on the committee):

 

Louise Richards

James Woolf

Ali Bird JP

Vacancy



LICENSING COMMITTEE
(15 members)

Councillor Flora Williamson (Chair)

Councillor Gary Poole

Councillor Nick Wayne (Vice Chair)

Councillor Aysegul Erdogan

Councillor Marian Spall

Councillor Rupert Perry

Councillor Michelline Safi Ngongo

Councillor Alex Diner

Councillor Satnam Gill

Councillor Paul Smith

Councillor Robert Khan

Councillor Paul Convery

Councillor Joe Caluori

Councillor Asima Shaikh

Councillor Diarmaid Ward

 



LICENSING REGULATORY COMMITTEE (4 members)

Councillor Nurullah Turan (Chair)

Councillor Marian Spall

Councillor David Poyser

Councillor Michelline Safi Ngongo

 

Substitutes:

 

Councillor Theresa Debono

Councillor Satnam Gill

Councillor Clare Jeapes

Councillor Angela Picknell

 

Note: Appointments to sub-committees of the Audit Committee, the Executive and the Licensing Committee will be made at the first meeting of those committees in the new municipal year.


FOSTERING PANEL AND ADOPTION AND PERMANENCE PANEL

Councillor Jilani Chowdhury

 


CORPORATE PARENTING BOARD

Councillor Joe Caluori (Chair)

Councillor Tim Nicholls

Councillor Satnam Gill

Councillor Flora Williamson

Councillor Rakhia Ismail

 

 


STANDING ADVISORY COUNCIL ON RELIGIOUS EDUCATION

Roman Catholic Diocese of Westminster

Conor McGinn

Vacancy

Free Church Federal Council:

 

Methodist

Paul Weary

United Reformed Church

Tim Clarke

Baptist Union

1 Vacancy

 

Salvation Army

1 Vacancy

 

Society of Friends

1 Vacancy

Greek Orthodox Church

 

Vacancy

Elim Pentecostal Church

 

Vacancy

Jewish

Board of Deputies of British Jews

Judith Fox

Muslim Community:

 

 

Muslim Welfare House Trust

Mohammed-Jamal El-Turk

 

Muslim Education Trust

Ahlam Mansour

Jain

Jain Samaj Europe

Vinay K Shah

Buddhist

Harrow Zazenkai-White Wind Zen Community

Frank Tettsu Woods

Islington Baha’i Community

 

1 Vacancy

Hindu

Brittania Hindu (Shiva) Temple Trust

1 Vacancy

Sikh

 

Rosalind Miller

Daoist

 

1 Vacancy

Church of England:

 

 

London Diocesan Board for Schools

Allan McClean

 

St Mary Magdalene Academy

April Keech

 

St Luke’s

Revd Dave Tomlinson

 

 

2 Vacancies

Humanist

British Humanist Association

Catriona McLellan

National Union of Teachers (NUT)

 

1 Vacancy

Secondary Heads Association

 

1 Vacancy

National Association of Head Teachers (NAHT)

 

1 Vacancy

National Association of Schoolmasters Union of Women Teachers (NASUWT)

 

1 Vacancy

Head of RE Secondary Schools

 

Sophie Morgan

Head of RE Special Schools

 

1 Vacancy

Schools RE Coordinator

 

Andrea Smith

Representative of Governors Organisations

 

1 Vacancy

Islington Council:

 

 

Labour Party

Councillor Joe Caluori

 

Labour Party

Councillor Michelline Safi Ngongo

 

Labour Party

Councillor Asima Shaikh (Deputy)

 

Labour Party

Councillor Raphael Andrews (Deputy)



CHILDREN’S STRATEGY GROUPS

0-11

Councillor Joe Caluori

Councillor Theresa Debono

11-19

Councillor Joe Caluori

Councillor Theresa Debono



JOINT TMO LIAISON COMMITTEE

Councillor Mick O’Sullivan



OTHER POSITIONS

Carers Champion –
Councillor Jilani Chowdhury

Equalities Champions – Councillor Aysegul Erdogan

Arts Champion – Councillor Robert Khan

Armed Forces Champion – Councillor Gary Poole

Mental Health Champion – Councillor Osh Gantly

Social Enterprise Champion – Councillor Rakhia Ismail

 

Supporting documents: