You are here: Agenda item

Agenda item

Appointment of Councillors to Political Positions and the Appointment of Chairs and Vice Chairs and Membership of Committees 2021/22

Minutes:

Councillor Hyde, seconded by Councillor Comer-Schwartz, moved the recommendations in the report. The recommendations were put to the vote and CARRIED.

 

RESOLVED:

 

A.   APPOINTMENT OF COUNCILLORS TO POLITICAL POSITIONS

 

That Council note that the Labour group have notified the following appointments:

 

Leader of Group

Councillor Kaya Comer-Schwartz

Deputy Leader of Group

Councillor Rowena Champion

Chief Whip

Councillor Sara Hyde

Deputy Whips

Councillors Anjna Khurana & John Woolf

Chair of Group

Councillor Roulin Khondoker

Vice-Chair

Councillor Michelline Ngongo

Secretary

Councillor Jilani Chowdhury

Treasurer

Councillor Diarmaid Ward

Social Secretary

Councillor Marian Spall

Ordinary Member Posts

Councillors Matt Nathan & Mouna Hamitouche

 

B.   APPOINTMENT OF CHAIRS AND VICE-CHAIRS AND MEMBERSHIP OF COMMITTEES FOR 2021/22

 

1)    That the following appointments be made to the Policy and Performance Committee for 2021/22 or until successors are appointed:

 

POLICY & PERFORMANCE COMMITTEE (16 Councillors)

Councillor Theresa Debono (Chair)

Councillor Bashir Ibrahim

Councillor Troy Gallagher (Vice Chair)

Councillor Rakhia Ismail

Councillor Santiago Bell-Bradford

Councillor Matt Nathan

Councillor Sheila Chapman

Councillor Mick O’Sullivan

Councillor Jilani Chowdhury

Councillor Roulin Khondoker

Councillor Clare Jeapes

Councillor Tricia Clarke

Councillor Osh Gantly

Councillor Caroline Russell

Councillor Gary Heather

Councillor Nick Wayne

 

Substitutes:

 

Councillor Valerie Bossman-Quarshie

Councillor Dave Poyser

Councillor Sara Hyde

Councillor Toby North

Councillor Anjna Khurana

Councillor Angelo Weekes

Councillor Jason Jackson

Councillor John Woolf

 

 

2)    That the following appointments be made to the remaining committees for 2021/22 or until successors are appointed:

 

 

CHILDREN’S SERVICES SCRUTINY COMMITTEE (8 Councillors)

Councillor Sheila Chapman (Chair)

Councillor Paul Convery

Councillor Kadeema Woodbyrne (Vice Chair)

Councillor Gulcin Ozdemir

Councillor Santiago Bell-Bradford 

Councillor Toby North

Councillor Janet Burgess

Councillor John Woolf

 

Co-opted Members for Education related issues:

 

 

Roman Catholic Diocese – Mary Clement

 

 

Parent Governor Representative (Primary) – Claire Ballak

 

 

Parent Governor Representative (Secondary) – Zaleera Wallace

 

 

Substitutes:

 

Councillor Valerie Bossman-Quarshie

Councillor Bashir Ibrahim

 

Councillor Sara Hyde

Councillor Angelo Weekes

 

Councillor Anjna Khurana

 

 

 

 

 

ENVIRONMENT & REGENERATION SCRUTINY COMMITTEE (9 Councillors)

Councillor Tricia Clarke (Chair)

Councillor Roulin Khondoker

Councillor Gary Heather (Vice Chair)

Councillor Gulcin Ozdemir

Councillor Santiago Bell-Bradford

Councillor Caroline Russell

Councillor Clare Jeapes

Councillor Kadeema Woodbyrne

 

Councillor Angelo Weekes

Substitutes:

 

Councillor Sara Hyde

Councillor Toby North

Councillor Anjna Khurana

Councillor Marian Spall

Councillor Dave Poyser

Councillor John Woolf

 

 

 

HEALTH AND CARE SCRUTINY COMMITTEE (8 Councillors)

Councillor Clare Jeapes (Chair)

Councillor Sara Hyde

Councillor Jenny Kay (Vice Chair)

Councillor Osh Gantly

Councillor Jilani Chowdhury 

Councillor Phil Graham

Councillor Tricia Clarke

Councillor Martin Klute

 

Substitutes:

 

Councillor Janet Burgess

Councillor Anjna Khurana

Councillor Gary Heather

Councillor Dave Poyser

Councillor Bashir Ibrahim

Councillor John Woolf


The co-opted member from Healthwatch Islington is to be confirmed.

 

HOUSING SCRUTINY COMMITTEE (8 Councillors)

Councillor Mick O’Sullivan (Chair)

Councillor Phil Graham

Councillor Marian Spall (Vice Chair)

Councillor Osh Gantly

Councillor Valerie Bossman-Quarshie

Councillor Jason Jackson

Councillor Theresa Debono

Councillor Gulcin Ozdemir

 

Substitutes:

 

Councillor Gary Heather

Councillor Matt Nathan

Councillor Sara Hyde

Councillor John Woolf

Councillor Anjna Khurana

 

 

Resident Observers:

 

Rose-Marie McDonald

Dean Donaghey

 

 

 

 

AUDIT COMMITTEE (4 Councillors and 2 Independent Members, as below)

Councillor Nick Wayne (Chair)

Councillor Flora Williamson

Councillor Sara Hyde (Vice Chair)

Councillor Janet Burgess

 

 

Substitute:

 

Councillor Angelo Weekes

 

 

Independent Members:

Alan Begg

Alan Finch

 

HEALTH AND WELLBEING BOARD (15 members, as below)
Members of the Board are also members of the Haringey and Islington Health and Wellbeing Boards Joint Sub-Committee, with the exception of the representatives of NHS England and Islington GP Federation.

Councillors:

Councillor Kaya Comer-Schwartz (Chair)

Councillor Nurullah Turan

Councillor Michelline Safi Ngongo

 

Officers:

Jonathan O’Sullivan – Acting Director of Public Health

Cate Duffy – Interim Director of Children’s Services

Stephen Taylor – Interim Director of Adult Social Care 

 

Representatives of the North Central London Clinical Commissioning Group:

Dr Jo Sauvage  – NCL CCG Governing Body member for Islington

Sarah McDonnell-Davies – Executive Director of Borough Partnerships  

 

 

Representative of Healthwatch Islington:

Emma Whitby – Chief Executive, Healthwatch Islington (non-voting)

 

Representatives of the NHS:

Dr Helene Brown, Medical Director, NHS England (non-voting)

Angela McNab, Chief Executive, Camden and Islington NHS Trust (non-voting)

Siobhan Harrington, Chief Executive, Whittington NHS Trust (non-voting)

 

Voluntary Sector Representative:

Katy Porter, Manor Gardens Welfare Trust (non-voting)

 

Islington GP Federation:

Michael Clowes, Chief Executive, Islington GP Federation (non-voting)

 

 

 

 

Substitutes may attend meetings subject to prior agreement of the Chair.

Councillor Substitutes:

Councillor Una O’Halloran

Councillor Asima Shaikh

Councillor Satnam Gill

Councillor Diarmaid Ward

Councillor Rowena Champion

Councillor Sue Lukes

 

 

Officer Substitutes:

 

For Jonathan O’Sullivan – Charlotte Ashton, Islington Deputy Director of Public Health

For Stephen Taylor  – Jim Beale, Assistant Director of Adult Social Care
For Cate Duffy – Laura Eden, Director of Safeguarding and Family Support

 

Clinical Commissioning Group Substitutes:

For Dr Jo Sauvage – Dr John McGrath, NCL CCG Governing Body
For Sarah McDonnell-Davies – Paul Sinden, Director of Performance & Acute Commissioning

 

Healthwatch Islington Substitute:

For Emma Whitby – Jennifer Kent, Healthwatch Islington

 

NHS Substitutes:

For Dr Helene Brown – Dr Hasz Sonigra, Associate Medical Director, NHS England

For Siobhan Harrington – Jonathan Gardner, Director of Strategy and
                                          Corporate Affairs, Whittington Health

For Angela McNab – Andy Rogers, Chief Operating Officer, Camden and 
                                   Islington NHS Foundation Trust

 

PLANNING COMMITTEE (10 Councillors)

Councillor Martin Klute (Chair)

Councillor Bashir Ibrahim

Councillor Dave Poyser (Vice Chair)

Councillor Jason Jackson

Councillor Roulin Khondoker (Vice Chair)

Councillor Toby North

Councillor Tricia Clarke

Councillor Angela Picknell

Councillor Paul Convery

Councillor John Woolf

 

Substitutes:

 

Councillor Jenny Kay

Councillor Anjna Khurana

Councillor Jilani Chowdhury

Councillor Matt Nathan

Councillor Sara Hyde

Councillor Nick Wayne

 

Councillor Flora Williamson

 

 

 

 

 

 

 

LICENSING COMMITTEE (14 Councillors)

Councillor Phil Graham (Chair)

Councillor Ben Mackmurdie

Councillor Nick Wayne (Vice Chair)

Councillor Matt Nathan

Councillor Valerie Bossman-Quarshie

Councillor Gary Poole

Councillor Alice Clarke-Perry

Councillor Dave Poyser

Councillor Paul Convery

Councillor Marian Spall

Councillor Angela Picknell

Councillor Angelo Weekes

Councillor Anjna Khurana

Councillor Flora Williamson

 

 

 

LICENSING REGULATORY COMMITTEE (4 Councillors)

Councillor Marian Spall (Chair)

Councillor Alice Clarke-Perry

Councillor Phil Graham (Vice-Chair)

Councillor Theresa Debono

 

 

 

Note: Appointments to sub-committees of the Executive, the Audit Committee, the Planning Committee and the Licensing Committee will be made at the next meeting of those committees.

 

STANDARDS COMMITTEE (4 Councillors and 2 Independent Persons)

Councillor Sara Hyde (Chair)

Councillor Anjna Khurana

Councillor Theresa Debono

Councillor John Woolf

 

Substitute:

 

Councillor Marian Spall

 

 

 

Independent Persons (non-voting members of the committee):

Luke Rigg

 

Robert Milne

 

 

GRIEVANCE COMMITTEE

Councillor Sara Hyde (Chair)

Councillor Martin Klute

Councillor Diarmaid Ward

Councillor Una O’Halloran 

Councillor Theresa Debono

 

 

 

GRIEVANCE APPEAL COMMITTEE

Councillor John Woolf (Chair)

Councillor Janet Burgess

Councillor Rowena Champion

Councillor Marian Spall

Councillor Angela Picknell

 

 

 

INVESTIGATING AND DISCIPLINARY COMMITTEE

Councillor Nick Wayne (Chair)

Councillor Nurullah Turan

Councillor Satnam Gill

Councillor Flora Williamson

Councillor Marian Spall

 

 

 

 

DISCIPLINARY APPEAL COMMITTEE

Councillor Anjna Khurana (Chair)

Councillor Sue Lukes

Councillor Michelline Safi Ngongo

Councillor Asima Shaikh

Councillor Phil Graham

 

 

 

 

 

FOSTERING PANEL AND ADOPTION AND PERMANENCE PANEL

Councillor Paul Convery

 

CORPORATE PARENTING BOARD

Councillor Michelline Safi Ngogo (Chair)

Councillor Sara Hyde

Councillor Paul Convery

Councillor Flora Williamson

Councillor Sheila Chapman

 

 

STANDING ADVISORY COUNCIL ON RELIGIOUS EDUCATION (SACRE)

Roman Catholic Diocese of Westminster

Conor McGinn

1 Vacancy

Free Church Federal Council:

Archway Methodist Church

Tim Bradshaw

 

Salvation Army

1 Vacancy

United Reformed Church

1 Vacancy

Baptist Union

1 Vacancy

Society of Friends

 

1 Vacancy

Greek Orthodox Church

 

1 Vacancy

Elim Pentecostal Church

 

1 Vacancy

Jewish

Board of Deputies of British Jews

Judith Fox

Muslim Community

Muslim Welfare House Trust

Mohamed Mahmoud

Muslim Education Trust

Merium Bhuiyam

1 Vacancy

 

Jain

Jain Samaj Europe

Vinay K Shah

Buddhist

Harrow Zazenkai -
White Wind Zen Community

Frank Tettsu Woods

 

Islington Baha’i Community

 

1 Vacancy

Hindu

1 Vacancy

Sikh

 

Rosalind Miller

Daoist

 

1 Vacancy

Church of England

London Diocesan Board for Schools

Mary Thorne

St Mary Magdalene Academy

April Keech

 

St Luke’s Church

Revd Dave Tomlinson

 

St Clement’s Church

Fr David Allen

Humanist

British Humanist Association

Edward Prout

National Union of Teachers

 

1 Vacancy

Association of School and College Leaders

Drayton Park Primary School

St Lukes / Moreland Primary Schools

Damien Parrott

Ann Dwulit

 

National Association of Head Teachers (NAHT)


 

1 Vacancy

National Association of Schoolmasters Union of Women Teachers (NASUWT)

 

1 Vacancy

Head of RE Secondary Schools

St Mary Magdalene Academy

Sophie Morgan

Head of RE Special Schools

New River College

Ian Benson
 

Head of RE Primary Schools

Winton Primary School

Semra Gokce

Representatives of Governor Organisations

 

1 Vacancy

Islington Council

 

 

Cllr Michelline Safi Ngongo

Cllr Sheila Chapman

Substitute members:

Cllr Gulcin Ozdemir

Cllr Flora Williamson 

 

 

JOINT TMO LIAISON COMMITTEE

Councillor Mick O’Sullivan

 


C.     OTHER POSITIONS

That the following appointments be made for 2021/22 or until successors are appointed:

 


MEMBER CHAMPIONS


Carers Champion – Councillor Janet Burgess 

Equalities Champions – Councillor Anjna Khurana

Arts Champion – Councillor Angela Picknell

Armed Forces Champion – Councillor Gary Poole

Mental Health Champion – Councillor Sara Hyde 

Reading Champion – Councillor Valerie Bossman-Quarshie

Recycling Champion – Councillor Clare Jeapes

Small Business, Co-ops and Social Enterprise Champion – Councillor Matt Nathan 

Women and Girls Champion – Councillor Kadeema Woodbyrne

Private Renters Champion – Councillor Jenny Kay

Migrants Champion – Councillor Santiago Bell-Bradford

 

 

 

Supporting documents: