Skip to content
We use cookies on this site
If you don't want to accept cookies, you can change your preferences
Accept
Manage cookies
Hide this notice
Menu
Services
About the council
Who we are
Voting and elections
Have your say
Democracy in Islington
Committee attendance
Councillors
Committees
Meeting calendar
Attending meetings
Constitution
Upcoming key decisions
Search decisions
Search agendas, reports and minutes
Outside bodies
Petitions
Subscribe to updates
Watch recordings of meetings
Committee attendance
Date range:
Later
Committee:
Select a committee
All
Annual Council
Audit and Risk Committee
Awards Council
Central Licensing Sub Committee
Children and Young Persons Education Scrutiny Review Committee
Children's Services Scrutiny Committee
Commission on Young People and Safety in Islington
Communities Review Committee
Corporate Services
Council
Council - Mayors Award
Council Tax Committee
Disciplinary Appeal Committee
East Area Committee
East Area Planning Sub Committee
East Licensing Sub Committee (Area)
East Licensing Sub Committee (Licensing)
Employment and Appointments Committee
Environment and Regeneration Scrutiny Committee
Executive
Fairness Commission
Grievance Appeal Committee
Grievance Committee
Haringey and Islington Health and Wellbeing Boards Joint Sub-Committee
Health and Care Scrutiny Committee
Health and Wellbeing Board
Health and Wellbeing Review Committee
Health Scrutiny Committee
Housing Executive
Housing Scrutiny Committee
Housing Scrutiny Panel
Investigating and Disciplinary Committee
Joint Health Scrutiny Committee
Joint Overview and Scrutiny Committee on Health
Leader decisions
Leader's Decision Meeting
Licensing Committee
Licensing Regulatory Committee
Licensing Sub Committee A
Licensing Sub Committee B
Licensing Sub Committee C
Licensing Sub Committee D
North Area Committee
North Area Planning Sub Committee
North Licensing Sub Committee (Area)
Overview Committee
Pensions Board
Pensions Committee
Pensions Sub Committee (Pre June 2008)
Performance Review Committee
Personnel Sub Committee
Personnel Sub Committee (Pre June 2008)
Planning Committee
Planning Sub Committee A
Planning Sub Committee B
Policy and Performance (Review of oversight and scrutiny of Human Resources functions) Sub-Committee
Policy and Performance (Transformation Projects) Sub Committee
Policy and Performance Scrutiny Committee
Regeneration and Employment Review Committee
Regeneration Review Committee
School Organisation Committee
Shared Digital Joint Committee
South Area Committee
South Area Planning Sub Committee
South Licensing Sub Committee (Area)
South Licensing Sub Committee (Licensing)
Standards Committee
Strategic Planning Sub Committee
Sustainability Review Committee
virtual test committee
Voluntary and Community Sector Committee
West Area Committee
West Area Community Chest Sub Committee
West Area Planning Sub Committee
West Licensing Sub Committee (Area)
West Licensing Sub Committee (Licensing)
Annual Council, 10 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
7
Councillor Osh Gantly
6
Councillor Nurullah Turan
8
Councillor Nick Ward
2
Councillor Angela Picknell
5
Councillor Clare Jeapes
7
Councillor Nick Wayne
7
Councillor Alex Diner
3
Councillor Una O'Halloran
9
Councillor Gary Heather
8
Councillor Aysegul Erdogan
3
Councillor Michelline Safi-Ngongo
8
Councillor Dave Poyser
8
Councillor Tim Nicholls
3
Councillor Jenny Kay
7
Councillor Olly Parker
3
Councillor Flora Williamson
7
Councillor Diarmaid Ward
9
Councillor Alice Donovan-Hart
3
Councillor James Court
3
Councillor Asima Shaikh
6
Councillor Caroline Russell
8
Councillor Janet Burgess MBE
9
Councillor Raphael Andrews
3
Councillor Paul Convery
8
Councillor Joe Caluori
5
Councillor Rowena Champion
7
Councillor Kat Fletcher
5
Councillor Rupert Perry
3
Councillor Phil Graham
5
Councillor Sara Hyde
6
Councillor John Woolf
4
Councillor Ben Mackmurdie
4
Councillor Claudia Webbe
6
Councillor Matt Nathan
5
Councillor Kadeema Woodbyrne
2
Councillor Sue Lukes
1
Councillor Roulin Khondoker
3
Councillor Sheila Chapman
6
Councillor Santiago Bell-Bradford
5
Councillor Tricia Clarke
5
Councillor Vivien Cutler
3
Councillor Anjna Khurana
4
Councillor Robert Khan
3
Councillor Paul Smith
6
Councillor Gulcin Ozdemir
2
Councillor Rakhia Ismail
6
Councillor Troy Gallagher
8
Councillor Toby North
2
Councillor Jason Jackson
2
Councillor Angelo Weekes
2
Councillor Bashir Ibrahim
3
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
2
Councillor Mick Gilgunn
2
Councillor Jilani Chowdhury
8
Councillor James Murray
2
Councillor Joseph Croft
2
Councillor Hannah McHugh
2
Councillor Saiqa Pandor
1
Councillor Mouna Hamitouche MBE
5
Councillor Ruth Hayes
2
Councillor Heather Staff
2
Councillor Ilkay Cinko-Oner
2
Councillor Rosaline Ogunro
2
Councillor Benali Hamdache
2
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
2
Councillor Fin Craig
1
Councillor Claire Zammit
1
Councillor Praful Nargund
1
Councillor Michael O'Sullivan
8
Councillor Theresa Debono
6
Councillor Andy Hull
6
Councillor Richard Greening
3
Councillor Martin Klute
7
Councillor Gary Doolan
2
Councillor Alice Clarke-Perry
4
Councillor Marian Spall
8
Councillor Kaya Comer-Schwartz
8
Councillor Gary Poole
6
Councillor Jean Roger Kaseki
3
Councillor Richard Watts
7
Awards Council, 9 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
5
Councillor Osh Gantly
5
Councillor Nurullah Turan
7
Councillor Nick Ward
1
Councillor Angela Picknell
4
Councillor Clare Jeapes
5
Councillor Nick Wayne
3
Councillor Alex Diner
1
Councillor Una O'Halloran
7
Councillor Gary Heather
6
Councillor Aysegul Erdogan
2
Councillor Michelline Safi-Ngongo
4
Councillor Dave Poyser
7
Councillor Tim Nicholls
2
Councillor Jenny Kay
6
Councillor Olly Parker
1
Councillor Flora Williamson
6
Councillor Diarmaid Ward
7
Councillor Alice Donovan-Hart
3
Councillor James Court
4
Councillor Asima Shaikh
5
Councillor Caroline Russell
5
Councillor Janet Burgess MBE
5
Councillor Raphael Andrews
3
Councillor Paul Convery
2
Councillor Joe Caluori
0
Councillor Rowena Champion
1
Councillor Kat Fletcher
3
Councillor Rupert Perry
2
Councillor Phil Graham
2
Councillor Sara Hyde
2
Councillor John Woolf
1
Councillor Ben Mackmurdie
0
Councillor Claudia Webbe
3
Councillor Matt Nathan
3
Councillor Kadeema Woodbyrne
0
Councillor Sue Lukes
3
Councillor Roulin Khondoker
2
Councillor Sheila Chapman
1
Councillor Santiago Bell-Bradford
1
Councillor Tricia Clarke
3
Councillor Vivien Cutler
2
Councillor Anjna Khurana
2
Councillor Robert Khan
2
Councillor Paul Smith
2
Councillor Gulcin Ozdemir
1
Councillor Rakhia Ismail
6
Councillor Troy Gallagher
3
Councillor Toby North
1
Councillor Jason Jackson
1
Councillor Bashir Ibrahim
1
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
1
Councillor Mick Gilgunn
1
Councillor Jilani Chowdhury
6
Councillor James Murray
2
Councillor Mouna Hamitouche MBE
4
Councillor Michael O'Sullivan
4
Councillor Theresa Debono
5
Councillor Andy Hull
6
Councillor Richard Greening
3
Councillor Martin Klute
6
Councillor Gary Doolan
3
Councillor Alice Clarke-Perry
3
Councillor Marian Spall
4
Councillor Kaya Comer-Schwartz
5
Councillor Gary Poole
5
Councillor Jean Roger Kaseki
1
Councillor Richard Watts
6
Children's Services Scrutiny Committee, 70 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
4
Councillor Nurullah Turan
3
Councillor Nick Ward
11
Councillor Angela Picknell
2
Councillor Clare Jeapes
9
Councillor Nick Wayne
23
Councillor Alex Diner
7
Councillor Una O'Halloran
1
Councillor Michelline Safi-Ngongo
35
Councillor Dave Poyser
5
Councillor Flora Williamson
17
Councillor Diarmaid Ward
8
Councillor Alice Donovan-Hart
8
Councillor Asima Shaikh
1
Councillor Janet Burgess MBE
13
Councillor Paul Convery
4
Councillor Joe Caluori
3
Councillor Phil Graham
12
Councillor John Woolf
26
Councillor Matt Nathan
1
Councillor Kadeema Woodbyrne
6
Councillor Roulin Khondoker
1
Councillor Sheila Chapman
19
Councillor Santiago Bell-Bradford
21
Councillor Vivien Cutler
22
Councillor Gulcin Ozdemir
15
Councillor Rakhia Ismail
23
Councillor Troy Gallagher
3
Councillor Toby North
14
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
12
Councillor Jilani Chowdhury
2
Councillor Saiqa Pandor
13
Councillor Mouna Hamitouche MBE
2
Councillor Ilkay Cinko-Oner
2
Councillor Rosaline Ogunro
14
Councillor Benali Hamdache
1
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
14
Councillor Fin Craig
13
Councillor Claire Zammit
7
Councillor Theresa Debono
23
Councillor Alice Clarke-Perry
1
Councillor Marian Spall
7
Councillor Kaya Comer-Schwartz
9
Council, 39 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
37
Councillor Osh Gantly
27
Councillor Nurullah Turan
35
Councillor Nick Ward
11
Councillor Angela Picknell
19
Councillor Clare Jeapes
34
Councillor Nick Wayne
29
Councillor Alex Diner
13
Councillor Una O'Halloran
36
Councillor Gary Heather
36
Councillor Aysegul Erdogan
11
Councillor Michelline Safi-Ngongo
34
Councillor Dave Poyser
30
Councillor Tim Nicholls
12
Councillor Jenny Kay
26
Councillor Olly Parker
10
Councillor Flora Williamson
34
Councillor Diarmaid Ward
36
Councillor Alice Donovan-Hart
9
Councillor James Court
11
Councillor Asima Shaikh
28
Councillor Caroline Russell
37
Councillor Janet Burgess MBE
31
Councillor Raphael Andrews
11
Councillor Paul Convery
30
Councillor Joe Caluori
21
Councillor Rowena Champion
26
Councillor Kat Fletcher
19
Councillor Rupert Perry
12
Councillor Phil Graham
20
Councillor Sara Hyde
20
Councillor John Woolf
19
Councillor Ben Mackmurdie
13
Councillor Claudia Webbe
25
Councillor Matt Nathan
17
Councillor Kadeema Woodbyrne
7
Councillor Sue Lukes
15
Councillor Roulin Khondoker
15
Councillor Sheila Chapman
18
Councillor Santiago Bell-Bradford
19
Councillor Tricia Clarke
22
Councillor Vivien Cutler
12
Councillor Anjna Khurana
20
Councillor Robert Khan
10
Councillor Paul Smith
25
Councillor Gulcin Ozdemir
7
Councillor Rakhia Ismail
27
Councillor Troy Gallagher
31
Councillor Toby North
7
Councillor Jason Jackson
9
Councillor Angelo Weekes
7
Councillor Bashir Ibrahim
7
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
9
Councillor Mick Gilgunn
7
Councillor Jilani Chowdhury
32
Councillor James Murray
6
Councillor Joseph Croft
6
Councillor Hannah McHugh
5
Councillor Saiqa Pandor
6
Councillor Mouna Hamitouche MBE
21
Councillor Ruth Hayes
6
Councillor Heather Staff
6
Councillor Ilkay Cinko-Oner
5
Councillor Rosaline Ogunro
6
Councillor Benali Hamdache
6
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
6
Councillor Fin Craig
6
Councillor Claire Zammit
6
Councillor Praful Nargund
2
Councillor Michael O'Sullivan
30
Councillor Theresa Debono
27
Councillor Andy Hull
25
Councillor Richard Greening
13
Councillor Martin Klute
27
Councillor Gary Doolan
3
Councillor Alice Clarke-Perry
20
Councillor Marian Spall
25
Councillor Kaya Comer-Schwartz
32
Councillor Gary Poole
27
Councillor Jean Roger Kaseki
12
Councillor Richard Watts
26
Environment and Regeneration Scrutiny Committee, 83 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
2
Councillor Osh Gantly
3
Councillor Nurullah Turan
9
Councillor Nick Ward
6
Councillor Clare Jeapes
77
Councillor Gary Heather
47
Councillor Dave Poyser
24
Councillor Jenny Kay
1
Councillor Diarmaid Ward
15
Councillor James Court
23
Councillor Caroline Russell
66
Councillor Raphael Andrews
10
Councillor Paul Convery
13
Councillor Rowena Champion
23
Councillor Rupert Perry
1
Councillor Phil Graham
7
Councillor Matt Nathan
4
Councillor Kadeema Woodbyrne
3
Councillor Roulin Khondoker
26
Councillor Santiago Bell-Bradford
12
Councillor Tricia Clarke
44
Councillor Anjna Khurana
3
Councillor Gulcin Ozdemir
8
Councillor Troy Gallagher
4
Councillor Jason Jackson
1
Councillor Angelo Weekes
16
Councillor Mick Gilgunn
12
Councillor Mouna Hamitouche MBE
31
Councillor Ruth Hayes
13
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
9
Councillor Fin Craig
11
Councillor Claire Zammit
10
Councillor Theresa Debono
3
Councillor Gary Doolan
3
Councillor Alice Clarke-Perry
1
Councillor Marian Spall
2
Health and Care Scrutiny Committee, 76 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
1
Councillor Osh Gantly
34
Councillor Nurullah Turan
38
Councillor Clare Jeapes
18
Councillor Una O'Halloran
11
Councillor Gary Heather
27
Councillor Michelline Safi-Ngongo
6
Councillor Dave Poyser
1
Councillor Tim Nicholls
14
Councillor Jenny Kay
5
Councillor James Court
0
Councillor Caroline Russell
13
Councillor Janet Burgess MBE
10
Councillor Raphael Andrews
13
Councillor Joe Caluori
5
Councillor Phil Graham
7
Councillor Sara Hyde
16
Councillor Kadeema Woodbyrne
2
Councillor Roulin Khondoker
11
Councillor Tricia Clarke
40
Councillor Anjna Khurana
4
Councillor Rakhia Ismail
13
Councillor Troy Gallagher
4
Councillor Mick Gilgunn
10
Councillor Jilani Chowdhury
55
Councillor Joseph Croft
14
Councillor Mouna Hamitouche MBE
6
Councillor Benali Hamdache
2
Councillor Fin Craig
13
Councillor Claire Zammit
12
Councillor Martin Klute
47
Councillor Kaya Comer-Schwartz
2
Councillor Jean Roger Kaseki
8
Licensing Committee, 54 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
8
Councillor Osh Gantly
1
Councillor Angela Picknell
3
Councillor Clare Jeapes
3
Councillor Nick Wayne
19
Councillor Alex Diner
5
Councillor Aysegul Erdogan
1
Councillor Michelline Safi-Ngongo
11
Councillor Dave Poyser
2
Councillor Flora Williamson
12
Councillor Diarmaid Ward
3
Councillor Alice Donovan-Hart
1
Councillor Asima Shaikh
4
Councillor Raphael Andrews
3
Councillor Paul Convery
8
Councillor Joe Caluori
0
Councillor Rowena Champion
0
Councillor Rupert Perry
1
Councillor Phil Graham
10
Councillor John Woolf
0
Councillor Ben Mackmurdie
4
Councillor Matt Nathan
4
Councillor Kadeema Woodbyrne
2
Councillor Sheila Chapman
5
Councillor Vivien Cutler
4
Councillor Anjna Khurana
0
Councillor Robert Khan
2
Councillor Paul Smith
0
Councillor Rakhia Ismail
2
Councillor Troy Gallagher
1
Councillor Angelo Weekes
5
Councillor Bashir Ibrahim
3
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
5
Councillor Joseph Croft
3
Councillor Heather Staff
3
Councillor Ilkay Cinko-Oner
3
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
4
Councillor Praful Nargund
3
Councillor Martin Klute
0
Councillor Gary Doolan
0
Councillor Alice Clarke-Perry
0
Councillor Marian Spall
6
Councillor Kaya Comer-Schwartz
1
Councillor Gary Poole
8
Councillor Jean Roger Kaseki
3
Licensing Sub Committee A, 136 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
8
Councillor Angela Picknell
6
Councillor Nick Wayne
20
Councillor Alex Diner
1
Councillor Aysegul Erdogan
2
Councillor Michelline Safi-Ngongo
16
Councillor Dave Poyser
0
Councillor Flora Williamson
12
Councillor Diarmaid Ward
3
Councillor James Court
1
Councillor Asima Shaikh
2
Councillor Raphael Andrews
10
Councillor Paul Convery
2
Councillor Phil Graham
9
Councillor Ben Mackmurdie
8
Councillor Sheila Chapman
8
Councillor Anjna Khurana
3
Councillor Paul Smith
1
Councillor Rakhia Ismail
7
Councillor Angelo Weekes
2
Councillor Bashir Ibrahim
2
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
2
Councillor Heather Staff
4
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
1
Councillor Praful Nargund
5
Councillor Alice Clarke-Perry
6
Councillor Marian Spall
14
Councillor Gary Poole
16
Licensing Sub Committee B, 155 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
6
Councillor Osh Gantly
4
Councillor Angela Picknell
2
Councillor Clare Jeapes
1
Councillor Nick Wayne
11
Councillor Alex Diner
14
Councillor Aysegul Erdogan
6
Councillor Michelline Safi-Ngongo
3
Councillor Flora Williamson
10
Councillor Diarmaid Ward
5
Councillor Alice Donovan-Hart
4
Councillor Raphael Andrews
2
Councillor George Allan
0
Councillor Paul Convery
4
Councillor Joe Caluori
1
Councillor Rowena Champion
1
Councillor Phil Graham
40
Councillor Ben Mackmurdie
7
Councillor Claudia Webbe
0
Councillor Matt Nathan
10
Councillor Kadeema Woodbyrne
2
Councillor Sheila Chapman
8
Councillor Vivien Cutler
12
Councillor Anjna Khurana
6
Councillor Robert Khan
6
Councillor Paul Smith
2
Councillor Rakhia Ismail
1
Councillor Angelo Weekes
1
Councillor Bashir Ibrahim
2
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
9
Councillor Heather Staff
1
Councillor Ilkay Cinko-Oner
3
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
1
Councillor Phil Kelly
0
Councillor Alice Clarke-Perry
1
Councillor Marian Spall
23
Councillor Gary Poole
5
Licensing Sub Committee C, 133 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
5
Councillor Osh Gantly
2
Councillor Angela Picknell
5
Councillor Clare Jeapes
1
Councillor Nick Wayne
2
Councillor Alex Diner
1
Councillor Aysegul Erdogan
1
Councillor Michelline Safi-Ngongo
15
Councillor Flora Williamson
10
Councillor Diarmaid Ward
2
Councillor Asima Shaikh
11
Councillor Raphael Andrews
2
Councillor Rowena Champion
10
Councillor Rupert Perry
0
Councillor Phil Graham
8
Councillor Ben Mackmurdie
6
Councillor Matt Nathan
5
Councillor Vivien Cutler
4
Councillor Anjna Khurana
3
Councillor Troy Gallagher
2
Councillor Angelo Weekes
8
Councillor Joseph Croft
5
Councillor Heather Staff
4
Councillor Gary Doolan
2
Councillor Alice Clarke-Perry
2
Councillor Marian Spall
1
Councillor Gary Poole
20
Licensing Sub Committee D, 134 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
17
Councillor Angela Picknell
11
Councillor Clare Jeapes
2
Councillor Nick Wayne
26
Councillor Alex Diner
8
Councillor Aysegul Erdogan
6
Councillor Michelline Safi-Ngongo
2
Councillor Flora Williamson
12
Councillor Asima Shaikh
2
Councillor Raphael Andrews
2
Councillor Paul Convery
8
Councillor Joe Caluori
5
Councillor Phil Graham
7
Councillor Ben Mackmurdie
2
Councillor Matt Nathan
3
Councillor Kadeema Woodbyrne
5
Councillor Vivien Cutler
2
Councillor Anjna Khurana
1
Councillor Angelo Weekes
4
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
3
Councillor Joseph Croft
2
Councillor Heather Staff
3
Councillor Alice Clarke-Perry
0
Councillor Marian Spall
15
Councillor Gary Poole
8
Policy and Performance Scrutiny Committee, 107 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
10
Councillor Osh Gantly
39
Councillor Angela Picknell
4
Councillor Clare Jeapes
59
Councillor Nick Wayne
38
Councillor Una O'Halloran
41
Councillor Gary Heather
59
Councillor Aysegul Erdogan
1
Councillor Dave Poyser
19
Councillor Jenny Kay
24
Councillor Olly Parker
7
Councillor Flora Williamson
14
Councillor Diarmaid Ward
1
Councillor James Court
11
Councillor Asima Shaikh
5
Councillor Caroline Russell
65
Councillor Raphael Andrews
11
Councillor Paul Convery
6
Councillor Rowena Champion
25
Councillor Phil Graham
1
Councillor Sara Hyde
14
Councillor Matt Nathan
9
Councillor Kadeema Woodbyrne
3
Councillor Roulin Khondoker
8
Councillor Sheila Chapman
40
Councillor Santiago Bell-Bradford
27
Councillor Tricia Clarke
24
Councillor Vivien Cutler
14
Councillor Anjna Khurana
13
Councillor Robert Khan
1
Councillor Paul Smith
5
Councillor Gulcin Ozdemir
6
Councillor Rakhia Ismail
15
Councillor Troy Gallagher
45
Councillor Jason Jackson
15
Councillor Angelo Weekes
14
Councillor Bashir Ibrahim
22
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
2
Councillor Jilani Chowdhury
48
Councillor Hannah McHugh
14
Councillor Saiqa Pandor
13
Councillor Heather Staff
15
Councillor Benali Hamdache
7
Councillor Praful Nargund
6
Councillor Michael O'Sullivan
53
Councillor Theresa Debono
29
Councillor Andy Hull
0
Councillor Richard Greening
19
Councillor Martin Klute
4
Councillor Gary Doolan
13
Councillor Alice Clarke-Perry
3
Councillor Marian Spall
2
Councillor Kaya Comer-Schwartz
10