You are here: Agenda and draft minutes

Agenda and draft minutes

Venue: Council Chamber, Town Hall, Upper Street, N1 2UD - Town Hall, Upper Street, N1 2UD. View directions

Contact: Jonathan Moore  020 7527 3308

Items
No. Item

1.

Mayoral Announcements

Minutes:

The Mayor expressed her sympathy to the family and friends of the man tragically murdered on Upper Street earlier this week.

 

The Mayor also announced the death of former councillor Evan Stone, a former deputy leader of the Council, who passed away in March 2018. The Mayor extended her condolences to the family and friends of Mr Stone.

 

Apologies for absence:

 

Apologies were received from Councillors Lukes and Williamson.

2.

Minutes of the last meeting pdf icon PDF 90 KB

Minutes:

RESOLVED:

 

That the minutes of the meeting held on 22 February 2018 be confirmed as a correct record and the Mayor be authorised to sign them.

3.

Young Mayor and Young Deputy Mayor - Welcome and Presentation of Badges

Minutes:

The Youth Councillors were welcomed to the meeting a badges of office were presented to Young Mayor Honey Baker and Young Deputy Mayor Abubakar Finiin.

4.

Vote of Thanks and Presentation of Commemorative Badges to Outgoing Mayor and Consort

Minutes:

Councillor Watts moved a vote of thanks to the outgoing Mayor, Councillor O’Halloran. Councillor Watts commended Councillor O’Halloran for her resolve, empathy and ability to unite Islington’s communities. Councillors Watts said that Councillor O’Halloran’s civic leadership following the Finsbury Park terror attack would live long in the memory. It was noted that approximately £28,000 had been raised for the Angel Shed Theatre during the year. Councillor Watts also thanked the Mayor’s Consort, Ray O’Halloran, for his work in supporting the Mayor. 

 

Councillor Burgess seconded the vote of thanks.

 

Councillors Convery and Shaikh also spoke in support of the vote of thanks.

 

The Mayor thanked the community for the way they pulled together following the Finsbury Park terror attack. The Mayor said that Islington had grown stronger through the terrible attack and that the borough’s communities would continue to support and respect each other. The Mayor thanked her Consort, her fellow councillors, and officers for their support over the past year, and said it was an honour to serve as First Citizen of the Borough.

 

Councillor Watts presented commemorative badges to Councillor O’Halloran and Ray O’Halloran.

 

5.

To Elect the Mayor of the London Borough of Islington for the ensuing Municipal Year

Minutes:

Councillor Spall, seconded by Councillor Fletcher, moved that Councillor Poyser be elected as Mayor for the ensuing municipal year.

 

RESOLVED:

 

There being no other nominations, the Mayor declared that Councillor Poyser be elected as Mayor of the London Borough of Islington for 2018/19.

 

The Mayor vacated the chair and the Council adjourned while Councillor Poyser was invested with the robes of office. The Mayoral Party then returned to the Chamber.

 

 

The Mayor (Councillor Poyser) in the Chair.

6.

Declaration of Acceptance of Office by the Mayor

Minutes:

The Mayor accepted by office by making and subscribing to the required declaration, attested by Councillors Spall and Fletcher.

 

Emma Barker was appointed as the Mayoress.

 

The Mayor announced that his charities would be the CARIS Islington Cold Weather Shelter Project and Freightliners City Farm.

7.

Appointment of the Deputy Mayor

Minutes:

The Mayor appointed Councillor Rakhia Ismail to the role of Deputy Mayor. Yassin Hersi was appointed as the Deputy Mayor’s Consort.

 

8.

Election of the Leader of the Council

Minutes:

Councillor Hull, seconded by Councillor Champion, moved that Councillor Watts be elected as Leader of the Council.

 

RESOLVED:

 

That Councillor Watts be elected as Leader of the Council for a four year term.

 

9.

Appointment of the Deputy Leader and the Executive pdf icon PDF 50 KB

Minutes:

Councillor Watts introduced the paper. The Council noted the following appointments made by Councillor Watts as Leader of the Council:

 

Deputy Leader and Executive Member for Health and Social Care: Cllr Burgess

 

Executive Member for Children, Young People and Families: Cllr Caluori

 

Executive Member for Community Development: Cllr. Comer-Schwartz

 

Executive Member for Finance, Performance and Community Safety: Cllr Hull

 

Executive Member for Economic Development: Cllr Shaikh

 

Executive Member for Housing and Development: Councillor Ward

 

Executive Member for Environment and Transport: Cllr Webbe

10.

Appointment of Councillors to Political Positions and the Appointment of Chairs and Vice Chairs and Membership of Committees for 2018/19 pdf icon PDF 85 KB

Minutes:

Councillor Gill, seconded by Councillor Picknell, moved the recommendations in the report, subject to an alteration that Councillor Cutler would be a full member of the Planning Committee; that Councillor Webbe would be a substitute member of the Planning Committee; that Councillor Hamitouche would be a full member of the Environment and Regeneration Scrutiny Committee; and that Councillor Hamitouche would not be a substitute member of the Audit Committee.

 

RESOLVED:

 

A.   APPOINTMENT OF COUNCILLORS TO POLITICAL POSITIONS:

 

That the Council note that the Labour Group have notified the following appointments:

 

Leader of Group

Councillor Richard Watts

Deputy Leader of Group

Councillor Paul Smith

Chief Whip

Councillor Satnam Gill

Deputy Whips

Councillors Angela Picknell & Mouna Hamitouche

Chair of Group

Councillor Gary Heather

Vice-Chair

Councillor Claudia Webbe

Secretary

Councillor Jilani Chowdhury

Treasurer

Councillor Janet Burgess

Social Secretary

Councillor Marian Spall

Ordinary Member Posts

Councillors Matt Nathan & Sue Lukes

 

B.   APPOINTMENT OF CHAIRS AND VICE-CHAIRS AND MEMBERSHIP OF COMMITTEES FOR 2018/19

 

RESOLVED:

 

1)    That the following appointments be made to the Policy and Performance Committee for 2018/19 or until successors are appointed be agreed:

 

  POLICY & PERFORMANCE COMMITTEE (15 Councillors)

 

Councillor Una O’Halloran (Chair)

Councillor Gary Heather

Councillor Troy Gallagher (Vice Chair)

Councillor Clare Jeapes

Councillor Santiago Bell-Bradford

Councillor Anjna Khurana

Councillor Rowena Champion

Councillor Mick O’Sullivan

Councillor Sheila Chapman

Councillor Marian Spall

Councillor Jilani Chowdhury

Councillor Nick Wayne

Councillor Theresa Debono

Councillor Kadeema Woodbyrne

Councillor Osh Gantly

 

 

Substitutes:

 

Councillor Alice Clarke-Perry

Councillor Sue Lukes

Councillor Satnam Gill

Councillor Matt Nathan

Councillor Mouna Hamitouche

Councillor Angela Picknell

Councillor Martin Klute

Councillor Paul Smith

 

 

2)    That the following appointments be made to the remaining committees for 2018/19 or until successors are appointed be agreed:

 

CHILDREN’S SERVICES SCRUTINY COMMITTEE (8 Councillors)

Councillor Theresa Debono (Chair)

Councillor Michelline Safi Ngongo

Councillor Vivien Cutler (Vice Chair)

Councillor Marian Spall

Councillor Santiago Bell-Bradford 

Councillor Kadeema Woodbyrne

Councillor Rakhia Ismail

Councillor John Woolf

 

Co-opted Members for Education related issues:

 

 

Parent Governor – Primary – Erol Baduna*

 

 

Parent Governor – Secondary – James Stephenson*

 

 

Roman Catholic Diocese – Mary Clement

 

 

 

Church of England Diocese - Vacancy

 

* The Parent Governor representative terms of office expire in July 2018.  Further appointments are to be made at the Council meeting on 5 July 2018


Substitutes:

 

Councillor Satnam Gill

Councillor Angela Picknell

 

Councillor Mouna Hamitouche

Councillor Nick Wayne

 

 

 

 

 

ENVIRONMENT & REGENERATION SCRUTINY COMMITTEE (9 Councillors)

Councillor Rowena Champion (Chair)

Councillor Mouna Hamitouche

Councillor Roulin Khondoker (Vice Chair)

Councillor Clare Jeapes

Councillor Santiago Bell-Bradford

Councillor Matt Nathan

Councillor Tricia Clarke

Councillor Caroline Russell

Councillor Alice Clarke-Perry

 

 

Substitutes:

 

 

Councillor Osh Gantly

Councillor Anjna Khurana

 

Councillor Satnam Gill

Councillor Angela Picknell

 

 

 

 

HEALTH AND CARE SCRUTINY COMMITTEE (8 Councillors)

Councillor Osh Gantly (Chair)

Councillor Sara Hyde

Councillor Nurullah Turan (Vice Chair)

Councillor Anjna Khurana

Councillor Jilani Chowdhury

Councillor Martin Klute

Councillor Tricia Clarke

Councillor Kadeema Woodbyrne

 

Substitutes:

 

Councillor Satnam Gill

Councillor Angela Picknell

Councillor Mouna Hamitouche 

 

 

  Co-Opted Member:

  Jana Witt – Healthwatch Islington

 

HOUSING SCRUTINY COMMITTEE (9 Councillors)

Councillor Mick O’Sullivan (Chair)

Councillor Gary Heather

Councillor Sue Lukes (Vice  ...  view the full minutes text for item 10.

11.

Appointment of Representatives to certain Outside Organisations for 2018/19 pdf icon PDF 57 KB

Minutes:

Councillor Gill, seconded by Councillor Picknell, moved the recommendations in the report.

 

RESOLVED:

a) That the following list of appointments to outside bodies for 2018/19 for one year or until successors are appointed be agreed:

 

Outside Body

Term of Office

Member(s)

London Council Committees:

Leaders Committee

One Year

Leader: Cllr Richard Watts

 

Deputies:

Cllr Janet Burgess

Cllr Paul Smith

 

Associated Joint Committee - Transport and Environment Committee

One Year

Cllr Claudia Webbe

 

Deputies:

Cllr Rowena Champion

Cllr Phil Graham

Tricia Clarke

 

London Councils Forums:

Greater London Employment

 

One Year

Cllr Tricia Clarke

Local Government Association:

LGA General Assembly

One Year

 

Cllr Claudia Webbe

Cllr Kaya Comer-Schwartz

Cllr Richard Watts

Cllr Paul Smith

 

Others:

Angel Business Improvement Board

One Year

Cllr Martin Klute

Archway Town Centre Management Board

One year

Cllr Kaya Comer-Schwartz

Cllr Sheila Chapman

 


Crossrail High Level Forum

One Year

Cllr Claudia Webbe

 

Deputy:

Cllr Phil Graham


 

Cross River Partnership

One Year

Cllr Asima Shaikh

Finsbury Park Town Centre Management Group

One Year

Cllr Gary Heather

 

Groundwork London Local Authority Strategic Board

One Year

Cllr Claudia Webbe

 

Islington Community Covenant Grant Schemes Panel

One Year

Cllr Kaya Comer-Schwartz

Cllr Gary Poole

Islington Community Chest Panel

One Year

Cllr Kaya Comer-Schwartz

Cllr Rowena Champion

Cllr Alice Clarke-Perry

 

Substitute: Mouna Hamitouche

London Road Safety Council

One Year

Cllr Claudia Webbe

 

Nags Head Town Centre Management Group

One Year

Cllr Gary Heather

Cllr Asima Shaikh

Newable (previously known as Greater London Enterprise)

One Year

Cllr Asima Shaikh

North London Waste Authority

One Year

Cllr Andy Hull

Cllr Claudia Webbe

Reserve Forces and Cadets

One Year

Cllr Gary Poole

Safer Neighbourhoods Boards

One Year

Cllr Andy Hull

Cllr Rakhia Ismail

Three Corners Trust

 

One Year

Cllr Ben Mackmurdie

 

b) That the following list of appointments to outside bodies to take effect on the date indicated, for the term of office indicated, or until successors are appointed be agreed:

 

Outside body

Member(s)

Term of Office

Date Appointment to take effect

Camden and Islington NHS Trust

Cllr Marian Spall

Three year

25 May 2018

Central London Forward

Cllr Richard Watts

Two year

25 May 2018

Clerkenwell Charities

Cllr Mouna Hamitouche

Cllr Matt Nathan

Four year

1 Sept 2018

Islington United Charities

Cllr Michelline Safi Ngongo

Cllr Theresa Debono

Four year

31 August 2018

Joint Health Overview and Scrutiny Committee

Cllr Tricia Clarke

Cllr Osh Gantly

Four year

25 May 2018

Pensions Board

Cllr Paul Smith

Four year

25 May 2018

School Forum

Cllr Rakhia Ismail

Four year

25 May 2018

St Lukes Trustee Ltd

Cllr Claudia Webbe

Cllr Phil Graham

Four year

29 June 2018

St Sepulchre United Charites

Cllr Claudia Webbe

Cllr Mouna Hamitouche

Four year

25 May 2018