Skip to content
We use cookies on this site
If you don't want to accept cookies, you can change your preferences
Accept
Manage cookies
Hide this notice
Menu
Services
About the council
Who we are
Voting and elections
Have your say
Democracy in Islington
Committee attendance
Councillors
Committees
Meeting calendar
Attending meetings
Constitution
Upcoming key decisions
Search decisions
Search agendas, reports and minutes
Outside bodies
Petitions
Subscribe to updates
Watch recordings of meetings
Committee attendance
Date range:
Committee:
Select a committee
All
Annual Council
Audit and Risk Committee
Awards Council
Central Licensing Sub Committee
Children and Young Persons Education Scrutiny Review Committee
Children's Services Scrutiny Committee
Commission on Young People and Safety in Islington
Communities Review Committee
Corporate Services
Council
Council - Mayors Award
Council Tax Committee
Disciplinary Appeal Committee
East Area Committee
East Area Planning Sub Committee
East Licensing Sub Committee (Area)
East Licensing Sub Committee (Licensing)
Employment and Appointments Committee
Environment and Regeneration Scrutiny Committee
Executive
Fairness Commission
Grievance Appeal Committee
Grievance Committee
Haringey and Islington Health and Wellbeing Boards Joint Sub-Committee
Health and Care Scrutiny Committee
Health and Wellbeing Board
Health and Wellbeing Review Committee
Health Scrutiny Committee
Housing Executive
Housing Scrutiny Committee
Housing Scrutiny Panel
Investigating and Disciplinary Committee
Joint Health Scrutiny Committee
Joint Overview and Scrutiny Committee on Health
Leader decisions
Leader's Decision Meeting
Licensing Committee
Licensing Regulatory Committee
Licensing Sub Committee A
Licensing Sub Committee B
Licensing Sub Committee C
Licensing Sub Committee D
North Area Committee
North Area Planning Sub Committee
North Licensing Sub Committee (Area)
Overview Committee
Pensions Board
Pensions Committee
Pensions Sub Committee (Pre June 2008)
Performance Review Committee
Personnel Sub Committee
Personnel Sub Committee (Pre June 2008)
Planning Committee
Planning Sub Committee A
Planning Sub Committee B
Policy and Performance (Review of oversight and scrutiny of Human Resources functions) Sub-Committee
Policy and Performance (Transformation Projects) Sub Committee
Policy and Performance Scrutiny Committee
Regeneration and Employment Review Committee
Regeneration Review Committee
School Organisation Committee
Shared Digital Joint Committee
South Area Committee
South Area Planning Sub Committee
South Licensing Sub Committee (Area)
South Licensing Sub Committee (Licensing)
Standards Committee
Strategic Planning Sub Committee
Sustainability Review Committee
virtual test committee
Voluntary and Community Sector Committee
West Area Committee
West Area Community Chest Sub Committee
West Area Planning Sub Committee
West Licensing Sub Committee (Area)
West Licensing Sub Committee (Licensing)
Annual Council, 11 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
7
Councillor Osh Gantly
6
Councillor Nurullah Turan
8
Councillor Nick Ward
2
Councillor Angela Picknell
5
Councillor Clare Jeapes
7
Councillor Nick Wayne
7
Councillor Alex Diner
3
Councillor Una O'Halloran
9
Councillor Gary Heather
8
Councillor Aysegul Erdogan
3
Councillor Michelline Safi-Ngongo
8
Councillor Dave Poyser
8
Councillor Tim Nicholls
3
Councillor Jenny Kay
7
Councillor Olly Parker
3
Councillor Flora Williamson
7
Councillor Diarmaid Ward
9
Councillor Alice Donovan-Hart
3
Councillor James Court
3
Councillor Asima Shaikh
6
Councillor Caroline Russell
8
Councillor Janet Burgess MBE
9
Councillor Raphael Andrews
3
Councillor Paul Convery
8
Councillor Joe Caluori
5
Councillor Rowena Champion
7
Councillor Kat Fletcher
5
Councillor Rupert Perry
3
Councillor Phil Graham
5
Councillor Sara Hyde
6
Councillor John Woolf
4
Councillor Ben Mackmurdie
4
Councillor Claudia Webbe
6
Councillor Matt Nathan
5
Councillor Kadeema Woodbyrne
2
Councillor Sue Lukes
1
Councillor Roulin Khondoker
3
Councillor Sheila Chapman
6
Councillor Santiago Bell-Bradford
5
Councillor Tricia Clarke
5
Councillor Vivien Cutler
3
Councillor Anjna Khurana
4
Councillor Robert Khan
3
Councillor Paul Smith
6
Councillor Gulcin Ozdemir
2
Councillor Rakhia Ismail
6
Councillor Troy Gallagher
8
Councillor Toby North
2
Councillor Jason Jackson
2
Councillor Angelo Weekes
2
Councillor Bashir Ibrahim
3
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
2
Councillor Mick Gilgunn
2
Councillor Jilani Chowdhury
8
Councillor James Murray
2
Councillor Joseph Croft
2
Councillor Hannah McHugh
2
Councillor Saiqa Pandor
1
Councillor Mouna Hamitouche MBE
5
Councillor Ruth Hayes
2
Councillor Heather Staff
2
Councillor Ilkay Cinko-Oner
2
Councillor Rosaline Ogunro
2
Councillor Benali Hamdache
2
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
2
Councillor Fin Craig
1
Councillor Claire Zammit
1
Councillor Praful Nargund
1
Councillor Michael O'Sullivan
8
Councillor Theresa Debono
6
Councillor Andy Hull
6
Councillor Richard Greening
3
Councillor Martin Klute
7
Councillor Gary Doolan
2
Councillor Alice Clarke-Perry
4
Councillor Marian Spall
8
Councillor Kaya Comer-Schwartz
8
Councillor Gary Poole
6
Councillor Jean Roger Kaseki
3
Councillor Richard Watts
7
Awards Council, 9 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
5
Councillor Osh Gantly
5
Councillor Nurullah Turan
7
Councillor Nick Ward
1
Councillor Angela Picknell
4
Councillor Clare Jeapes
5
Councillor Nick Wayne
3
Councillor Alex Diner
1
Councillor Una O'Halloran
7
Councillor Gary Heather
6
Councillor Aysegul Erdogan
2
Councillor Michelline Safi-Ngongo
4
Councillor Dave Poyser
7
Councillor Tim Nicholls
2
Councillor Jenny Kay
6
Councillor Olly Parker
1
Councillor Flora Williamson
6
Councillor Diarmaid Ward
7
Councillor Alice Donovan-Hart
3
Councillor James Court
4
Councillor Asima Shaikh
5
Councillor Caroline Russell
5
Councillor Janet Burgess MBE
5
Councillor Raphael Andrews
3
Councillor Paul Convery
2
Councillor Joe Caluori
0
Councillor Rowena Champion
1
Councillor Kat Fletcher
3
Councillor Rupert Perry
2
Councillor Phil Graham
2
Councillor Sara Hyde
2
Councillor John Woolf
1
Councillor Ben Mackmurdie
0
Councillor Claudia Webbe
3
Councillor Matt Nathan
3
Councillor Kadeema Woodbyrne
0
Councillor Sue Lukes
3
Councillor Roulin Khondoker
2
Councillor Sheila Chapman
1
Councillor Santiago Bell-Bradford
1
Councillor Tricia Clarke
3
Councillor Vivien Cutler
2
Councillor Anjna Khurana
2
Councillor Robert Khan
2
Councillor Paul Smith
2
Councillor Gulcin Ozdemir
1
Councillor Rakhia Ismail
6
Councillor Troy Gallagher
3
Councillor Toby North
1
Councillor Jason Jackson
1
Councillor Bashir Ibrahim
1
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
1
Councillor Mick Gilgunn
1
Councillor Jilani Chowdhury
6
Councillor James Murray
2
Councillor Mouna Hamitouche MBE
4
Councillor Michael O'Sullivan
4
Councillor Theresa Debono
5
Councillor Andy Hull
6
Councillor Richard Greening
3
Councillor Martin Klute
6
Councillor Gary Doolan
3
Councillor Alice Clarke-Perry
3
Councillor Marian Spall
4
Councillor Kaya Comer-Schwartz
5
Councillor Gary Poole
5
Councillor Jean Roger Kaseki
1
Councillor Richard Watts
6
Children's Services Scrutiny Committee, 69 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
4
Councillor Nurullah Turan
3
Councillor Nick Ward
11
Councillor Angela Picknell
2
Councillor Clare Jeapes
9
Councillor Nick Wayne
23
Councillor Alex Diner
7
Councillor Una O'Halloran
1
Councillor Michelline Safi-Ngongo
35
Councillor Dave Poyser
5
Councillor Flora Williamson
17
Councillor Diarmaid Ward
8
Councillor Alice Donovan-Hart
8
Councillor Asima Shaikh
1
Councillor Janet Burgess MBE
13
Councillor Paul Convery
5
Councillor Joe Caluori
3
Councillor Phil Graham
12
Councillor John Woolf
26
Councillor Matt Nathan
1
Councillor Kadeema Woodbyrne
6
Councillor Roulin Khondoker
1
Councillor Sheila Chapman
20
Councillor Santiago Bell-Bradford
21
Councillor Vivien Cutler
22
Councillor Gulcin Ozdemir
15
Councillor Rakhia Ismail
23
Councillor Troy Gallagher
3
Councillor Toby North
15
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
13
Councillor Jilani Chowdhury
2
Councillor Saiqa Pandor
13
Councillor Mouna Hamitouche MBE
2
Councillor Ilkay Cinko-Oner
2
Councillor Rosaline Ogunro
15
Councillor Benali Hamdache
1
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
15
Councillor Fin Craig
14
Councillor Claire Zammit
8
Councillor Theresa Debono
23
Councillor Alice Clarke-Perry
1
Councillor Marian Spall
7
Councillor Kaya Comer-Schwartz
9
Council, 42 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
38
Councillor Osh Gantly
27
Councillor Nurullah Turan
36
Councillor Nick Ward
11
Councillor Angela Picknell
19
Councillor Clare Jeapes
35
Councillor Nick Wayne
30
Councillor Alex Diner
13
Councillor Una O'Halloran
37
Councillor Gary Heather
37
Councillor Aysegul Erdogan
11
Councillor Michelline Safi-Ngongo
35
Councillor Dave Poyser
31
Councillor Tim Nicholls
12
Councillor Jenny Kay
27
Councillor Olly Parker
10
Councillor Flora Williamson
35
Councillor Diarmaid Ward
37
Councillor Alice Donovan-Hart
9
Councillor James Court
11
Councillor Asima Shaikh
29
Councillor Caroline Russell
37
Councillor Janet Burgess MBE
32
Councillor Raphael Andrews
11
Councillor Paul Convery
31
Councillor Joe Caluori
21
Councillor Rowena Champion
27
Councillor Kat Fletcher
19
Councillor Rupert Perry
12
Councillor Phil Graham
20
Councillor Sara Hyde
21
Councillor John Woolf
20
Councillor Ben Mackmurdie
14
Councillor Claudia Webbe
25
Councillor Matt Nathan
18
Councillor Kadeema Woodbyrne
7
Councillor Sue Lukes
15
Councillor Roulin Khondoker
16
Councillor Sheila Chapman
19
Councillor Santiago Bell-Bradford
20
Councillor Tricia Clarke
23
Councillor Vivien Cutler
12
Councillor Anjna Khurana
21
Councillor Robert Khan
10
Councillor Paul Smith
25
Councillor Gulcin Ozdemir
7
Councillor Rakhia Ismail
27
Councillor Troy Gallagher
32
Councillor Toby North
8
Councillor Jason Jackson
10
Councillor Angelo Weekes
8
Councillor Bashir Ibrahim
8
Councillor Valerie Bossman-Quarshie
10
Councillor Mick Gilgunn
7
Councillor Jilani Chowdhury
33
Councillor James Murray
6
Councillor Joseph Croft
7
Councillor Hannah McHugh
6
Councillor Saiqa Pandor
7
Councillor Mouna Hamitouche MBE
21
Councillor Ruth Hayes
7
Councillor Heather Staff
7
Councillor Ilkay Cinko-Oner
6
Councillor Rosaline Ogunro
7
Councillor Benali Hamdache
7
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
7
Councillor Fin Craig
7
Councillor Claire Zammit
7
Councillor Praful Nargund
3
Councillor Michael O'Sullivan
31
Councillor Theresa Debono
27
Councillor Andy Hull
25
Councillor Richard Greening
13
Councillor Martin Klute
28
Councillor Gary Doolan
3
Councillor Alice Clarke-Perry
20
Councillor Marian Spall
25
Councillor Kaya Comer-Schwartz
33
Councillor Gary Poole
27
Councillor Jean Roger Kaseki
12
Councillor Richard Watts
26
Environment and Regeneration Scrutiny Committee, 82 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
2
Councillor Osh Gantly
3
Councillor Nurullah Turan
9
Councillor Nick Ward
6
Councillor Clare Jeapes
78
Councillor Gary Heather
47
Councillor Dave Poyser
24
Councillor Jenny Kay
1
Councillor Diarmaid Ward
15
Councillor James Court
23
Councillor Caroline Russell
67
Councillor Raphael Andrews
10
Councillor Paul Convery
13
Councillor Rowena Champion
23
Councillor Rupert Perry
1
Councillor Phil Graham
7
Councillor Matt Nathan
4
Councillor Kadeema Woodbyrne
3
Councillor Roulin Khondoker
26
Councillor Santiago Bell-Bradford
12
Councillor Tricia Clarke
45
Councillor Anjna Khurana
3
Councillor Gulcin Ozdemir
8
Councillor Troy Gallagher
4
Councillor Jason Jackson
1
Councillor Angelo Weekes
17
Councillor Mick Gilgunn
13
Councillor Mouna Hamitouche MBE
31
Councillor Ruth Hayes
14
Councillor Ernestas Jegorovas-Armstrong
9
Councillor Fin Craig
12
Councillor Claire Zammit
11
Councillor Theresa Debono
3
Councillor Gary Doolan
3
Councillor Alice Clarke-Perry
1
Councillor Marian Spall
2
Planning Committee, 154 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
3
Councillor Osh Gantly
24
Councillor Nick Ward
11
Councillor Angela Picknell
53
Councillor Nick Wayne
5
Councillor Una O'Halloran
8
Councillor Gary Heather
1
Councillor Dave Poyser
70
Councillor Tim Nicholls
38
Councillor Jenny Kay
44
Councillor Flora Williamson
7
Councillor Diarmaid Ward
5
Councillor Alice Donovan-Hart
17
Councillor James Court
6
Councillor Asima Shaikh
1
Councillor Paul Convery
66
Councillor Kat Fletcher
29
Councillor Rupert Perry
10
Councillor Phil Graham
14
Councillor John Woolf
24
Councillor Ben Mackmurdie
7
Councillor Claudia Webbe
5
Councillor Matt Nathan
4
Councillor Sue Lukes
1
Councillor Roulin Khondoker
15
Councillor Sheila Chapman
8
Councillor Tricia Clarke
34
Councillor Vivien Cutler
6
Councillor Anjna Khurana
2
Councillor Robert Khan
32
Councillor Rakhia Ismail
7
Councillor Toby North
26
Councillor Jason Jackson
23
Councillor Bashir Ibrahim
18
Councillor Jilani Chowdhury
18
Councillor Hannah McHugh
12
Councillor Ruth Hayes
16
Councillor Rosaline Ogunro
8
Councillor Benali Hamdache
20
Councillor Richard Greening
2
Councillor Martin Klute
79
Councillor Alice Clarke-Perry
1
Councillor Marian Spall
9
Councillor Kaya Comer-Schwartz
0
Planning Sub Committee A, 92 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
1
Councillor Osh Gantly
14
Councillor Nick Ward
2
Councillor Angela Picknell
22
Councillor Clare Jeapes
1
Councillor Nick Wayne
2
Councillor Una O'Halloran
9
Councillor Dave Poyser
26
Councillor Tim Nicholls
13
Councillor Jenny Kay
1
Councillor Diarmaid Ward
2
Councillor Paul Convery
27
Councillor Rowena Champion
1
Councillor Kat Fletcher
14
Councillor Rupert Perry
7
Councillor Phil Graham
11
Councillor Sara Hyde
1
Councillor John Woolf
4
Councillor Ben Mackmurdie
6
Councillor Claudia Webbe
3
Councillor Matt Nathan
6
Councillor Roulin Khondoker
3
Councillor Tricia Clarke
18
Councillor Vivien Cutler
3
Councillor Robert Khan
7
Councillor Rakhia Ismail
2
Councillor Toby North
5
Councillor Jason Jackson
5
Councillor Bashir Ibrahim
1
Councillor Jilani Chowdhury
11
Councillor Hannah McHugh
4
Councillor Benali Hamdache
5
Councillor Theresa Debono
1
Councillor Martin Klute
14
Councillor Marian Spall
2
Councillor Kaya Comer-Schwartz
1
Planning Sub Committee B, 89 meetings
Member
Attendances
Councillor Satnam Gill OBE
2
Councillor Osh Gantly
3
Councillor Nick Ward
3
Councillor Angela Picknell
21
Councillor Una O'Halloran
3
Councillor Dave Poyser
23
Councillor Tim Nicholls
12
Councillor Jenny Kay
26
Councillor Diarmaid Ward
1
Councillor Alice Donovan-Hart
11
Councillor James Court
5
Councillor Paul Convery
18
Councillor Kat Fletcher
8
Councillor Phil Graham
1
Councillor John Woolf
9
Councillor Roulin Khondoker
4
Councillor Sheila Chapman
4
Councillor Anjna Khurana
1
Councillor Robert Khan
13
Councillor Rakhia Ismail
2
Councillor Toby North
6
Councillor Jason Jackson
5
Councillor Bashir Ibrahim
7
Councillor Jilani Chowdhury
5
Councillor Hannah McHugh
2
Councillor Ruth Hayes
7
Councillor Rosaline Ogunro
4
Councillor Martin Klute
35
Councillor Marian Spall
2